2 maja, 2018
„Od Wschodu do Zachodu” – tak brzmi hasło tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt. Odnosi się ono do mechanizmu cykliczności – zarówno przyrody, historii, teatru, a także idei festiwalu, który zaczynał 28 lat temu od pokazywania spektakli zza polskiej granicy wschodniej i zachodniej, tworząc niejako kanał łączności między tymi biegunami.
To, że historia jest procesem cyklicznym może być smutną konstatacją. Obserwujemy dziś wiele zjawisk niepokojących, które w przeszłości wyrządziły światu wiele krzywd, a teraz powracają bez zahamowań. Manipulacje władz, tendencje totalitarne są coraz bardziej obecne zarówno na Wschodzie, jak i Zachodzie. Podczas Festiwalu zobaczymy spektakle, które są odpowiedzią na takie zjawiska – czasem przerażającą, a czasem groteskową, pełną ironii.
Proces wędrowania od Wschodu do Zachodu odnosi się także do współczesnego przenikania dwóch bogactw kultury – klasyki i nowoczesności. Na tegorocznym festiwalu pokażemy klasyczne opowieści w nowoczesnym, ironicznym i autorskim przedstawieniu.
Współcześnie trudno robić teatr bez plastyki ruchu, bez tańca, bez poezji ciała. Wiele ze spektakli tej edycji dotyka właśnie tego tematu. Począwszy od mistrzów, jak Alain Platel, czy młodej, ale docenionej na świecie Natalii Iwaniec, pokazujemy nowatorskie i bardzo różnorodne podejście do wykorzystania ruchu w teatrze.
Festiwal będzie żył od wschodu do zachodu słońca i jeszcze dłużej. Prezentacjom spektakli towarzyszy bogaty program imprez towarzyszących. Warsztaty artystyczne, spotkania z twórcami, czytania performatywne, lekcja ruchu Gaga – to tylko nieliczne z przygotowanych propozycji.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt to odważne spektakle, które mają wybijać nas z dobrego samopoczucia i skłaniać do refleksji nad współczesnym światem, także nad obecnymi w nim zagrożeniami dotyczącymi każdego z nas. Stwórzmy wspólnie w Toruniu przestrzeń mądrych i twórczych spotkań oraz rozmów.
24. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt odbędzie się w dniach 19-25 maja 2018 r. Sporo wydarzeń zaplanowanych jest w naszym Centrum.
Będą to przede wszystkim trzy spektakle:
19 maja o godz. 18.00 – Lokis
21 maja o godz. 18.00 – Panna bez posagu
24 maja o godz. 18.00 – Requiem dla L.
25 maja o godz. 18.00 – Requiem dla L.
Wokół głównej linii programowej Festiwalu KONTAKT (spektakle i wieczorne spotkania z artystami), uruchomiony zostanie nowy projekt: Laboratorium Kontaktu. Część z tych wydarzeń również zaplanowana jest w CKK Jordanki.