Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

1 sierpnia, 2023

Aktualności

W życiu piękne są tylko chwile – niedzielna chwila z zespołem Dżem

Tradycji stało się zadość. W minioną niedzielę, 30 lipca Zespół Dżem jak co roku wystąpił na scenie toruńskich Jordanek. 

Dżem – zespół, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Od ponad 40 lat gra muzykę z pogranicza rocka i bluesa, jednocząc muzyką kolejne pokolenia. Prawdziwa legenda, której covery utworów grają gwiazdy światowego formatu. W 2018 roku piosenkę „Wehikuł Czasu wykonał zespół Metallica. Tegoroczny koncert na Jordankach osiągnął status SOLD OUT, a fani zespołu wypełnili Salę Koncertową po brzegi.

Wydarzenie rozpoczęło się od piosenki „Kapelusz z albumu Absolutely Live z 1986 roku, by powoli wprowadzić publiczność w bluesowo-rockowy nastrój. Po zakończeniu utworu wokalista Maciej Balcar przywitał toruńską publiczność słowami: Witajcie, hej!

Następnie widzowie usłyszeli piosenkę „Do przoduz szesnastego albumu studyjnego Muza wydanego w 2010 roku. Jest to drugi album grupy nagrany z Maciejem Balcarem jako wokalistą. Jest to także pierwsza płyta zarejestrowana bez udziału zmarłego w 2005 roku klawiszowca Pawła Bergera. Muzyka zastąpił Janusz Borzucki znany z występów w formacji Gang Olsena.

Kolejnej piosenki nie trzeba było nikomu przedstawiać. Gdy tylko wybrzmiały dźwięki przeboju „Lunatycyz 1988 roku publiczność natychmiast zaczęła kołysać się w rytm utworu, śpiewając głośno razem z Maciejem Balcarem refren piosenki.

Dedykacja dla ludzi, którzy potrafią dostrzec drugiego człowieka

Utwór „Do kołyskiz albumu 2004, wokalista poprzedził słowami: My Drodzy Państwo zwykliśmy dedykować ten utwór wszystkim ludziom, którzy widzą niedostatek, wyczuwają smutek drugiego człowieka, generalnie zauważają ludzi, którzy potrzebują pomocy. Wypowiedź wokalisty spotkała się z owacjami od publiczności. Na sali poczuć można było wszechobecną nostalgię.

Jesteśmy mistrzami

Maciej Balcar podczas koncertu wielokrotnie nawiązywał interakcje z publicznością. W pewnym momencie wplótł nawet w tekst piosenki słowa o toruńskiej dziewczynie. Z radością widzów spotkało się również odniesienie do Macieja Janowskiego, który tego dnia został bohaterem reprezentacji Polski podczas Drużynowego Pucharu Świata, pokonując tym samym Brytyjczyka Roberta Lamberta. Doba jeszcze nie minęła jak mistrz żużlu Maciek Janowski wyprzedził Roberta, który wczoraj reprezentował Wielką Brytanię. Dlatego jesteśmy mistrzami! Dla wszystkich państwa interesujących się motocyklami, piosenka Harley! – powiedział radośnie wokalista zespołu.

Pamiętajcie o Pawle i Ryśku 

Utwór „Wehikuł czasu” Maciej Balcar zadedykował zmarłym Ryszardowi Riedlowi oraz Pawłowi Bergerowi, powtarzając na końcu znamienny wers Wspaniali ludzie nie powrócą, nie powrócą już! i prosząc publiczność słowami – Pamiętajcie o Pawle i Ryśku.

W grodzie Kopernika mieliśmy okazję usłyszeć zarówno starsze jak i nowsze przeboje zespołu Dżem. Mowa tu o takich piosenkach jak „Ballada o dziwnym malarzuz 1985 roku, utwór „Człowieku, co się z tobą dzieje” z 1989, czy „Gorszy Dzień” i „Szeryfie, co tu się dzieje?” z 2004 roku i wiele innych.

Jak na legendę przystało – nie zabrakło też dwukrotnych bisów, podczas których publiczność na stojąco śpiewała razem z zespołem największe przeboje, takie jak „Whisky” czy „Cegła”.

Na koniec wokalista pożegnał toruńską publiczność słowami: Wielkie dzięki, że jesteście dziś z nami. To właśnie dziś 29. rocznica śmierci Ryśka. Posłuchajcie pieśni „Autsajder”. To właśnie ta pieśń świetnie oddaje jego postać.

Michalina Śrubkowska