Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

10 listopada, 2019

Aktualności

Wielki powrót EnergaCAMERIMAGE do Torunia! Gala Otwarcia za nami.

Po dwudziestu latach nieobecności do Torunia powrócił Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage. 9 listopada w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki gościła plejada gwiazd światowego kina, na czele z Dannym DeVito i Peterem Greenawayem.

Galę przygotowano w iście hollywoodzkim stylu. Wszechobecne czerwone dywany i elegancka oprawa wizualna wywierały imponujące wrażenie. Publiczność przyjęła festiwal niezwykle ciepło, nagradzając jego pierwsze chwile długimi i gromki brawami.

Twórca i dyrektor festiwalu Marek Żydowicz wyraził zadowolenie z powrotu do rodzimego Torunia i nadzieję na powstanie na Jordankach Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Życzenia, wprost z Nowego Jorku, zdalnie przekazał również tegoroczny laureat Oscara, David Lynch.

Na mocy podpisanej 29 września 2019 r. trójstronnej umowy, w Toruniu ma powstać Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE. Umowa zakłada także organizację festiwalu w naszym mieście przynajmniej przez dwadzieścia kolejnych lat.

Potwierdził to prezydent miasta Torunia Michał Zaleski, oficjalnie otwierając galę w obecności wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pawła Lewandowskiego, i marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego.

Festiwal wraca do swojego Torunia po dwudziestu latach nieobecności. Uczynimy zatem wszystko, aby w swoim mateczniku na nowo poczuł się dobrze – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Przygotowując jego tegoroczną odsłonę, sięgamy po wyzwania tak naprawdę niewyobrażalne. Wszystkim przyjaciołom Camerimage z Polski i zagranicy mówię z dumą, że dla stabilnej przyszłości tego festiwalu nie tak dawno została podpisana umowa między polskim Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacją Tumult i Miastem Toruń. To początek drogi, która ma nas doprowadzić do powstania w Toruniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to państwowa instytucja kultury współrealizująca festiwal, a następnie skupiająca całą energię na wybudowaniu w sąsiedztwie tego miejsca obiektu ukazującego powab światowego kina, filmu i sztuki operatorskiej. Właśnie w nim będą się odbywać przyszłe edycje Camerimage.

Po oficjalnej części, przyszedł czas na wręczenie nagród. Pierwszą z nich, z rąk dyrektora festiwalu odebrał Kees Van Ostrum, prezes American Society of Cinematographers. Nagrodę dla Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów ASC, przyznano z okazji stuletniej rocznicy założenia organizacji.

Przygotowano również specjalne filmowe podziękowania dla licznych sponsorów i patronów festiwalu. Wręczanie kolejnych nagród, organizatorzy poprzedzili filmowymi prezentacjami jury oraz nominowanych reżyserów i autorów zdjęć filmowych w dziesięciu festiwalowych konkursach.

Zapowiedziany przez prowadzącą galę Grażynę Torbicką, reżyser i scenarzysta filmowy Andrzej Barański wręczył nagrodę Camerimage dla Polskiej Aktorki. Wyróżnienie to odebrała Ewa Dałkowska – aktorka teatralna i filmowa, znana z ról w takich filmach, jak: „Sprawa Gorgonowej”, „Życie Kamila Kuranta”, „Korczak”, „Przedwiośnie”, „Rok spokojnego słońca” czy „Body/Ciało”. Ewa Dałkowska, odbierając Złotą Żabę Całokształt Twórczości dla Aktora, powiązała swój zawód z niezwykle ważną rolą operatora filmowego.  Laureatka stwierdziła, że filmowy obraz jej postaci jest w głównej mierze właśnie dziełem operatora filmowego.

Nagrodę Specjalną za Całokształt Twórczości dla Reżysera odebrał z rąk marszałka województwa Piotra Całbeckiego wybitny brytyjski reżyser i scenarzysta Peter Greenaway. Twórca takich filmów, jak: „Kontrakt rysownika”, „Kucharz, jego żona i jej kochanek”, „Pillow Book”, czy ostatnio „Goltzius and the Pelican Company” i „Eisenstein w Meksyku” został określony przez dyrektora festiwalu Marka Żydowicza „największym malarzem światowego kina”.

Dziękując za nagrodę, reżyser stwierdził, że tym bardziej jest szczęśliwy i zadowolony z faktu „malowania obrazem”. Historia malarstwa związana jest wszak z ostatnimi ośmioma tysiącami lat, a historia kina liczy sobie tylko 124. Twórca stwierdził, że kino musi się jeszcze wiele nauczyć. Peter Greenaway zdradził również toruńskiej publiczności, że pod koniec lat 50-tych ubiegłego wieku bezskutecznie starał się o indeks łódzkiej szkoły filmowej.

Nagrodę za wybitne osiągnięcia w filmie dokumentalnym odebrała czeska reżyserka i była minister kultury Czech Helena Třeštikova. Laureatka ponad 400 filmów dokumentalnych, która swoich bohaterów obserwowała z kamerą przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Prawdziwą furorę wywołał Danny DeVito. Amerykański aktor znany z wielu komediowych ról, wprost zaczarował festiwalową publiczność swoim swobodnym zachowaniem na scenie. Laureat Złotej Żaby żartował, opowiadał anegdoty i pozował na scenie z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim, który wraz z dyrektorem festiwalu Markiem Żydowiczem wręczył aktorowi Nagrodę Specjalną. Współprowadzący Zbigniew Banaś, nawiązując do słynnej komedii „Bliźniacy” z udziałem Arnolda Schwarzeneggera i podkreślając różnicę we wzroście obu panów, określił Michała Zaleskiego trzecim filmowym „bliźniakiem”.  Dziękując za wyróżnienie DeVito wyznał, że jego praca tak naprawdę była bardzo łatwa i polegała na wykonywaniu poleceń reżyserów i operatorów, którzy kazali chodzić to dwa kroki w prawo lub lewo.

Ostatnią nagrodę filmowej gali, z rąk dyrektora festiwalu Marka Żydowicza, odebrał Marcin Tkaczyk z Sony Europe za wieloletnie wspieranie Camerimage.

W drugiej części wieczoru widzowie zobaczyli film „Oficer i szpieg” w reżyserii Romana Polańskiego i ze zdjęciami Pawła Edelmana, a także film „Smoochy” w reżyserii Dannego DeVito z Edwardem Nortonem w roli głównej.

EnergaCAMERIMAGE Festiwal potrwa do soboty 16 listopada. Do Torunia przyjadą m.in. Quentin Tarantino, reżyser „Pulp Fiction”, „Bękartów wojny” i „Pewnego razu… w Hollywood” oraz Robert Richardson, autor zdjęć do wielu filmów Tarantino. Obaj panowie otrzymają Nagrodę dla Duetu Autor Zdjęć – Reżyser. Z kolei Richard Gere znany m.in. z filmowego hitu „Pretty woman” czy „Uciekająca panna młoda”, odbierze Specjalną Nagrodę Camerimage dla Aktora. Organizatorzy zaprosili również Edwarda Nortona, tegorocznego laureata Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Organizatorami festiwalu są Fundacja Tumult i Gmina Miasta Toruń, przy finansowym wsparciu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Karolina Wojciechowska

Zdjęcia dzięki uprzejmości EnergaCamerimage

Opening Ceremony 2019

EnergaCAMERIMAGE 2019 has officially started!#EnergaCAMERIMAGE #camerimage #camerimage2019 #filmfestival #torun #energasa

Opublikowany przez Camerimage Festival Niedziela, 10 listopada 2019