Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

29 października, 2015

Archiwum

Wizyta na budowie

W czwartek 23 kwietnia postęp prac na budowie wielofunkcyjnej sali koncertowej na toruńskich Jordankach mogli obserwować na żywo prezydent Torunia Michał Zaleski i marszałek województwa Piotr Całbecki. Wraz z towarzyszącymi im dziennikarzami mogli zobaczyć jak montowane są kopuły w sali koncertowej oraz jak wygląda technologia wykonania pikado.

Przypomnijmy, pikado to konglomerat betonu z dodatkiem kruszywa melafirowego i cegły. Po utwardzeniu materiału betonowa powierzchnia jest skuwana w taki sposób, aby jak najmocniej ją odsłonić. Architekt chciał tym zabiegiem nawiązać do gotyckiej zabudowy Starego Miasta. Ponadto – oprócz funkcji estetycznej – pikado stanowi istotny element akustyki budynku. Co ciekawe, okładziny z pikado po raz pierwszy zostaną użyte właśnie w toruńskiej sali koncertowej. To absolutna nowość!

– Zaawansowanie prac wynosi już 75%, jest jeszcze sporo do zrobienia, ale prace idą w dobrym tempie. Za kilka miesięcy sala zostanie oddana do użytku i będzie służyć torunianom oraz gościom naszego miasta – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na budowie wiosną jest duży ruch. Przy budowie tego obiektu zatrudnionych jest ponad 300 osób. Zaawansowanie rzeczowe wynosi już 75 %, a finansowe – 72%. Aktualnie prowadzone są prace przy wykonywaniu ścian elewacyjnych z betonu architektonicznego na budynkach M1, M2 i M3. Wewnątrz budynku, prace toczą się na wielu innych frontach. Na poziomie +1, w foyer, kładzione są posadzki. Trwają też roboty przy izolacji akustycznej dachów z wełny mineralnej, montowane i szklone są świetliki . Przygotowywane są do podniesienia kopuły sufitu ruchomego nad widownią główną do dalszego wykończenia betonem teksturyzowanym. Równolegle prowadzone są prace przy montażu wciągarek do kopuł.