Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

25 czerwca, 2018

Archiwum

Wszystko zaczęło się 10 lat temu – Dzień otwarty CKK Jordanki

Weekend upłynął pod znakiem Dni Torunia i – jak co roku – miasto przygotowało bogaty i różnorodny program atrakcji. Jedną z propozycji dla mieszkańców byl sobotni koncert fortepianowy Pawła Jankowskiego w ramach Dnia Otwartego CKK Jordanki.
Sting, Lisa Stanfield, Goran Bregović, Krystyna Janda, Wojciech Pszoniak, Jerzy Radziwiłowicz, Ania Dąbrowska, Kortez, Voo Voo, Hey, Maryla Rodowicz i wielu, wielu innych… Minęło już 2,5 roku odkąd pierwsi goście przekroczyli progi jordankowych sal koncertowych, a sobotni Dzień Otwarty stał się pretekstem do podsumowań.
Wszystko zaczęło się równo 10 lat temu –  wówczas ogłoszony został konkurs architektoniczny, w którym wyłoniono dzieło Fernando Menisa, który powiedział: To musi być piękne, bo Toruń jest piękny. Tak powstała idea ceglanego pikado nawiązującego do gotyckiej cegły – symbolu toruńskiej starówki. – 5 lat temu ruszyła budowa, a dziś CKK działa z niemałym powodzeniem, bo zainteresowanie jest naprawdę duże. – zapewniał w materiale filmowym zaprezentowanym publiczności prezes obiektu Grzegorz Grabowski.
– Architektura tego miejsca jest wyjątkowa, zdobywa nagrody w konkursach z całego świata. Nie sposób mówić w telegraficznym skrócie o czymś tak wyjątkowym i ważnym – zapewniał w swoim przemówieniu prezydent Michał Zaleski. – Przybywajcie tutaj, na wydarzenia i imprezy, ten obiekt jest dla nas – torunian! Czy lubimy to miejsce? Zdecydowanie tak! Sala powstała dzięki determinacji władz Torunia, które podjęły niełatwą decyzję. Wszyscy, którzy mówili, że nie warto w Toruniu budować takiego miejsca, mogą być spokojni. 365 000 osób było dotychczas gośćmi Jordanek, podczas ponad 700 wydarzeń. Muzycznych, teatralnych, kabaretowych, kongresów, seminariów i balów – do wszystkich tych typów wydarzeń przystosowane są wielofunkcyjne Jordanki.
– Doskonała akustyka, doskonała technika światła – to wszystko otworzyło przed nami zupełnie nowe możliwości – zapewniał w materiale video dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Marek Czekała, która na Jordankach znalazła swoją siedzibę. Przede wszystkim mogliśmy zróżnicować nasz reperuar: od muzyki kameralnej, klasycznej, do dużych, rockowych dzieł, które też potrafią dokonale tutaj zabrzmieć.
– Widownia na której państwo siedzą można złożyć, a i ja stoję w tym momencie na zapadniach, które – gdyby była taka potrzeba – mogłyby zjechać w dół o kilka metrów. To wszystko się sprawdza, to zdaje egzamin. Życzę temu miejscu wielu lat wspaniałych wydarzeń, a państwu obecności na nich! – tymi słowami zakończył swoje wystąpienie prezydent.
– Możliwości tej sali jeszcze długo będziemy odkrywać. – tak podsumował część oficjalną Dnia Otwartego prowadzący – Mariusz Orłowski, a wydarzenie uświetnił recital Pawła Jankowskiego – skromnego pianisty o ogromnym talencie i (niemal 20-letnim) doświadczeniu, tworzącego w stylistyce muzyki amerykańskiej, w oparciu o klasyczne motywy. Artysta zaprezentował własne kompozycje, a wśród nich znalazły się tytuły takie jak „Fruwanie” czy „Smile”, które idealnie oddają ducha jego muzyki. – Mam nadzieję, że uda mi się zarazić Państwa muzyką amerykańską, tak jak ja kiedyś się nią zaraziłem. Sam tylko z fortepianem na wielkiej scenie Sali Koncertowej wypełnił ją całkowicie dźwiękiem, który – patrząc po reakcjach –  zgodnie z wolą pianisty zaraził toruńską publiczność.

Agata Burdajewicz