Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

23 października, 2015

Archiwum

Wyrafinowana technika na Jordankach

Sztankiety, zapadnie sceniczne, mosty oświetleniowe – to zaledwie część scenicznej maszynerii nowej sali koncertowo-kongresowej na Jordankach w Toruniu. Szybkie zmiany dekoracji, różnorodne konfiguracje widowni, podnoszenie nawet najcięższej scenografii – bez wyrafinowanej techniki scenicznej teatralna magia byłaby niemożliwa.

Pięćdziesiąt sztankietów na scenie głównej, osiem zapadni scenicznych, mosty oświetleniowe, dodatkowe urządzenia umieszczone nad widownią – urządzenia górnej i dolnej mechaniki scenicznej sali koncertowej na Jordankach umożliwią realizację najbardziej dynamicznego i widowiskowego przedsięwzięcia.

– Sztankiety zamontowane w toruńskiej sali będą służyły do szybkiej zmiany dekoracji ipodwieszania elementów scenografii. Natomiast mosty sceniczne umożliwią podwieszanie elementów oświetlenia scenicznego – wyjaśnia Mateusz Pałgan z firmy BSC System.

Dolną mechanikę sceniczną w sali na Jordankach tworzy aż osiem zapadni scenicznych. – Zapadnia sceniczna jest urządzeniem technologicznym, które służy przede wszystkim do konfigurowania przestrzeni sceny, jak również do transportu dekoracji lub instrumentów. Zapadnie sceniczne, w które wyposażona jest toruńska sala, mają układ napędowy z wykorzystaniem nowoczesnych siłowników SERAPID oraz SPIRALIFT. Posiadają również zaawansowany system sterowania oparty na falownikach oraz enkoderach. Zapadnie zostały zaprojektowane i wykonane w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania z branży teatralnej, aby sprostać wymaganiom stawianym przez największych twórców scen teatralnych – dodaje Mateusz Pałgan.

Duża scena koncertowa sali na Jordankach została wyposażona w pięć dwupoziomowych zapadni scenicznych. Każda z nich ma długość 15 m i szerokość 3 m. W kieszeni tylnej sceny znajduje się jedna zapadnia jednopoziomowa. Sala koncertowa jest również wyposażona w jedną zapadnię jednopoziomową fosy orkiestry. – Wyjątkowym rozwiązaniem zastosowanym w Toruniu jest zapadnia widowni, która będzie przeznaczona do zmiany ukształtowania podłogi widowni i do transportu trybun – mówi Grzegorz Grabowski, prezes zarządu spółki CKK Jordanki.

Wyrafinowana technika sceniczna umożliwi wystawianie w sali koncertowej na Jordankach spektakli teatralnych, operowych oraz widowiskowych wydarzeń muzycznych.