Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

17 czerwca, 2019

Aktualności

Za nami 40. sezon artystyczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej

Podczas piątkowego koncertu w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki zakończył się 40. sezon artystyczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. To wyjątkowa okazja do podsumowania całej dynamicznie rozwijającej się działalności muzyków. W ciągu tego czasu Orkiestra zagrała bowiem ponad dwa tysiące koncertów w Polsce i Europie, znacznie powiększyła zespół artystyczny oraz współpracowała z wieloma wybitnymi solistami. O wyjątkowym talencie muzyków, przekonują się szczególnie torunianie, odkąd głównym miejscem koncertów stały się właśnie Jordanki.

Wydarzenie rozpoczęła część oficjalna, w której  Prezydent Miasta Michał Zaleski krótko podsumował sukcesy Orkiestry, przyznał muzykom nagrody oraz pogratulował dyrektorowi Markowi Czekale oraz głównemu dyrygentowi i jednocześnie zastępcy dyrektora do spraw artystycznych Mariuszowi Smolijowi. Osiągnięcia Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej przyczyniają się bowiem do szerokiej promocji kultury i sztuki, nie tylko na terenie naszego miasta. Następnie głos zabrał  przedstawiciel Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który w imieniu Marszałka Piotra Całbeckiego również podziękował za działalność toruńskich symfoników.

W krótkiej przerwie pomiędzy poszczególnymi częściami koncertu publiczność została zaproszona na lampkę wina, była to także okazja do rozmów oraz osobistych gratulacji dla zespołu.

W programie części artystycznej znalazła się IX Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena, czyli jedna z najwybitniejszych i najbardziej znanych kompozycji genialnego twórcy. Toruńska Orkiestra Symfoniczna początkową partię Symfonii wykonała solowo, natomiast podczas finałowej kantanty, czyli powszechnie znanej jako Hymn Europy „Ody do radości“,  na scenie Sali Koncertowej pojawili się soliści: Iwona Socha (sopran), Elżbieta Wróblewska (mezzosopran), Adam Zdunikowski (tenor), Robert Gierlach (bas) a także Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy i Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Koncert „Oda do radości na 40-lecie!“ był niezwykłym podsumowaniem całej działalności zespołu, ale i właśnie ostatniego sezonu, kiedy to Orkiestra zagrała wiele różnorodnych i tematycznych koncertów oraz organizowała i włączała się w muzyczne festiwale. Z całą pewnością to nie koniec artystycznych wrażeń, których możemy spodziewać się po toruńskich muzykach.

Eliza Cichocka