Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

23 maja, 2024

Aktualności

Za nami cztery niesamowite koncerty!

W minionym miesiącu CKK JORDANKI były organizatorem, aż czterech wyjątkowych wydarzeń. Rozpoczęliśmy od koncertu Jeana Marxa Santela, następnie powitaliśmy w naszych progach Kwiat Jabłoni, w trzeciej kolejności ugościliśmy zespół Spięty, a pod koniec miesiąca z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu zorganizowaliśmy koncert na czele z Urszulą Dudziak i kwartetem Rodziewicz.

Jean-Marx Santel – pierwsza wizyta w Polsce

Jako pierwszy 11 kwietnia 2024 roku odwiedził nas Jean-Marx Santel, czyli amerykański gitarzysta i piosenkarz pochodzenia haitańskiego, który zaprezentował toruńskiej publiczności swoje podejście do muzyki, które jak mieliśmy okazję usłyszeć, jest mocno zakorzenione w tradycji karaibskiej i rockowej. Wydarzenie odbyło się w Sali Kameralnej i zgromadziło przed sobą widownię w różnym przedziale wiekowym.

Był to pierwszy koncert Jeana Marxa Santela na polskiej trasie, a tym samym pierwsza wizyta wokalisty na toruńskich Jordankach. Artysta mimo bariery językowej nawiązał świetną relacje z publicznością, która już od pierwszych dźwięków dała się porwać w rytm twórczości, w której słychać było elementy Bluesa, Funku, Jazz-Improv, Psychedelii czy World-Beat.

Jordanki – ulubiony „klub” duetu z Kwiat Jabłoni

W dniach 23-24 kwietnia 2024 roku gościliśmy na naszej scenie niezwykle utalentowany duet z zespołu Kwiat Jabłoni! Po doskonale przyjętej trasie halowej Kasia i Jacek wrócili na chwilę do miejsc, które jak sami wskazali, mają dla nich wyjątkowe znaczenie. I tak właśnie po raz kolejny trafili do toruńskich Jordanek!

Oba koncerty w błyskawicznym tempie osiągnęły status SOLD OUT, co oznacza, że każdego dnia na Sali Koncertowej obecnych było 1200 widzów. Podczas wydarzenia nie zabrakło takich piosenek jak: LegoCzarny Pył, Polcia, Dom czy wszystkim znane Byłominęło z trzeciego albumu studyjnego Pokaz slajdów pochodzącego z października 2023 roku.

Wydarzenia wypadły znakomicie, nie tylko ze względu na walory muzyczne, ale również dzięki atmosferze, jaką rodzeństwo Sienkiewiczów zbudowało z widownią. Słuchacze mieli możliwość poznać genezę utworów, które jak się okazało poruszają ważne tematy związane z walką z depresją czy dbaniem o środowisko. Toruńska publiczność nie tylko była zasłuchana, ale też brała aktywny udział w koncercie i świetnie się bawiła.

Gościem specjalnym był Skubas, który wykonał z rodzeństwem piosenkę Zaraz się zacznie” pochodzącą z jego albumu W Ogień.

Spięty powraca do Jordanek z nowym albumem!

26 kwietnia 2024 na naszej scenie wystąpił zespół Spięty. Koncert odbył się w ramach trasy koncertowej promującej Heartcore – czyli trzeci solowy album Huberta ”Spiętego” Dobaczewskiego, gitarzysty, wokalisty i autora tekstów znanego z wieloletnich występów z zespołem LAO CHE.

Po płytach Antyszanty i Black Mental Spięty po raz kolejny wyznaczył sobie nowy muzyczny i tekstowy kierunek, który kwietniowego wieczoru zaskoczył swoją intymnością niejednego słuchacza. Podczas koncertu nie zabrakło mocnego brzmienia jak i melancholijnej, pełnej emocji melodii, która skłaniała widzów do refleksji.  Wokalista zaprezentował nowy album w całości, prezentując takie utwory jak: Halo, Pan Piotruś Pan, Móc Nic Nie Móc, Ptak Głuptak, Robaczewski, Dżwiękczynienie, Ładnie, Uproszczony Rachunek Sumienia, Spektakl czy dobrze znany utwór Blue. Sam Spięty mówi o albumie: „To zdecydowanie najbardziej intymna płyta jaką nagrałem. Heartcore mnie na równi cieszy, co peszy”. Oprócz nowej płyty, zespół przypomniał swoje piosenki z pierwszej, solowej płyty Antyszanty, pochodzącej z 2009 roku – Trafiony zatopiony, a także Morże. Tego wieczoru usłyszeliśmy również Wanted, Trybuna czy Narodowy Socjalizm z Black Mental z 2021 roku. Cytując słowa wokalisty, można by rzec, że to była bardzo dobra noc.

Urszula Dudziak wyśpiewała nam wszystko!

30 kwietnia po raz pierwszy mieliśmy okazję usłyszeć premierowy koncert jazzowo-elektronicznej odsłony Urszuli Dudziak, która wyśpiewała nam wszystko wraz z kwartetem RODZIEWICZ!

Urszula Dudziak – wokalistka i kompozytorka jazzowa. Uznana za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych na świecie, tego wieczoru wystąpiła u boku dżentelmenów. Towarzyszyli jej Jacek Rodziewicz, Steve Nash, Maciej Sikała, Marcin Gawdzis, a także DJ CHMIELIX. Widzowie od samego początku dali ponieść się elektroniczno-jazzowym rytmom oraz z ciekawością przysłuchiwali się zabawnym anegdotom z życia artystki. Urszula Dudziak opowiadała, że jej pasja do muzyki zrodziła się w domu, który był zawsze przepełniony dźwiękami, między innymi za sprawą jej brata Leszka.

Wydarzenie odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu. Nie zabrakło w nim wybitnych kompozycji oraz inspirujących rozmów, które po koncercie wokalistka prowadziła z kultowym dziennikarzem muzycznym Piotrem Metzem i wielką osobowością jazzu światowego Tomaszem Tłuczkiewiczem.

Michalina Śrubkowska