Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

22 lipca, 2018

Archiwum

Za nami IX edycja Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej

– Po prostu było tak dobrze, że spadły nam buty! – tak podsumowała w uzasadnieniu werdyktu tegoroczny konkursowy przegląd IX Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej podczas sobotniej gali wręczenia nagród członkini jury konkursowego Magdalena Wojewoda-Mleczko (dyrektor muzyczny RMF Classic). W odniesieniu do bosych stóp Krzesimira Dębskiego, który – bez butów właśnie – dyrygował koncert galowy z udziałem plejady polskich aktorów i wokalistów towarzyszący wręczeniu nagród.

Na scenie Sali Koncertowej toruńskich Jordanek Nagrodę Główną im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w postaci statuetki Złotego Jabłka oraz 12.000 złotych z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego odebrał Kamil Franczak za wykonanie m.in. utworu „Crazy In Love” z filmu „50 twarzy Greya”, który – pośród wielu innych wykonań tego wieczoru – miała szanse wysłuchać toruńska publiczność.

„Ekscytujący wieczór pełen muzycznych i filmowych odkryć, ekranowych wspomnień i nowości” – jak określili go prowadzący galę – Magdalena Grąziowska oraz Kacper Kuszewski w swoim programie nieustannie zmieniał epoki i style. Nowe interpretacje i aranżacje otrzymał szereg przebojów z nieoczywistej selekcji polskiego kina (międzywojennego filmu „Ala to nie wypada!” „Jeszcze raz vabank” z filmu Vabank II oraz „Tych lat nie odda nikt” autorstwa Władysława Szpilmanna ostatnio wykorzystany w filmie „Gra o wszystko”) Nie zabrakło inspiracji kinem dla dzieci – przebój „Meluzyna” z Podróży Pana Kleksa wykonała Michalina Łabacz („Wołyń”). W nietuzinkowej interpretacji słynnej „Piosenki telegrafistki” Wojciecha Killara z „Czterech pancernych…” usłyszeliśmy wspaniały głos Emose Uhunmwangho, a spektakularną partię Jeana Valjeana z musicalowych „Nędzników” wykonał niesamowity Jakub Wocial. Zaprezentowano szereg utworów wywodzących się z takich światowych hitów kasowych jak: „Cztery wesela i pogrzeb”, „Buntownik z wyboru”, „Wielki Gatsby” czy „Casino Royale”.

Momentem kulminacyjnym wieczoru było jednak ogłoszenie laureatów przeglądu.
To fantastyczne, oryginalne i niebanalne osobowości – jak określiło zwycięzców jury. Z 45 zgłoszeń zakwalifikowało się 23 wykonawców, a bogatsi o nagrody ufundowane przez : Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz ZAIKS,Toruń opuścili: za najlepsze wykonanie piosenek: z filmu zagranicznego oraz polskiego kolejno: Natalia Piotrowska i Ewa Łobaczewska. III i II Nagrodę regulaminową otrzymały z kolei: Małgorzata Janek oraz Sandra Mika. W ich wykonaniach usłyszeliśmy interpretacje utworów z filmów: „Król lew 2”, „Król rozrywki”, „Point of No Return” i „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy”.

Agata Burdajewicz