Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

2 maja, 2023

Aktualności

Zespół Ørganek wystąpił w CKK JORDANKI wraz z Chórem Politechniki Morskiej w Szczecinie

W miniony czwartek, 27 kwietnia Zespół Ørganek wraz z Chórem Politechniki Morskiej w Szczecinie wystąpił w CKK Jordanki w ramach trasy koncertowej Na razie stoję, na razie patrzę.

Koncert rozpoczął się od pięknego intro, które momentalnie wprowadziło publiczność w dobry nastrój. Po zakończeniu utworu Tomasz Organek przywitał publiczność słowami: Dobry wieczór Toruń, cześć witajcie!

Następnie widzowie mieli okazję usłyszeć piosenki – Rilkeoraz „Wiosna” z drugiego albumu studyjnego Czarna Madonna. Wówczas artysta postanowił zwrócić się bezpośrednio do publiczności słowami: Wspaniale, że jesteście z nami! Proszę Państwa Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie jest z nami. Bardzo Wam dziękuję, że jesteście, bo to dla nas ważny wieczór. Zostawimy Was na chwilę z chórem, posłuchajcie jak oni pięknie śpiewają – dumnie przekazał Tomasz. Chór samodzielnie wykonał piosenkę Idź synku, idź” z albumu Ocali nas miłość

Dwa słowa o płycie

Nie zabrakło też informacji ze strony zespołu, jaka była geneza powstania płyty Ocali nas miłość. Album został stworzony przez zespół Ørganek z okazji 77 rocznicy Powstania Warszawskiego. Jak mówi sam wykonawca: W roku 2021 zostaliśmy zaproszeni przez Muzeum Powstania Warszawskiego do nagrania płyty, która uwieczniłaby to wydarzenie. Zadanie było nie łatwe, ale podjęliśmy się go. To było niesamowite wyróżnienie – powiedział z radością artysta.

W hołdzie Eugeniuszowi Lokajskiemu 

Inspiracją do powstania piosenek były zdjęcia jednego z najsłynniejszych powstańczych fotoreporterów – Eugeniusza Lokajskiego, pseudonim Brok.

Tomasz Organek o Eugeniuszu Lokajskim: Fotograf Brok – fotograf powstania warszawskiego, uwiecznia Warszawę z 1944 i dlatego ten album nosi nazwę Ocali nas miłość. Artysta podkreśla, że Eugeniusz Lokajski był amatorem, ale jego zdjęcia absolutnie amatorskie nie były. Wokalista wspomniał, że były to fotografie, które miały na celu oderwanie od pożogi wojennej. Fascynujące zdjęcia, na których między innymi widzimy zdjęcia ślubu, ludzi którzy znaleźli psa, kobiet, które podają sobie zupę, dziewczyny, która przegląda się w lusterku, z jednej strony wojna, z drugiej strony toczy się normalne życie. Eugeniusz Lokajski zginął na posterunku swojego warsztatu przy ul. Marszałkowskiej 129 i to właśnie jemu poświęcamy piosenkę Fotograf Brok”opowiadał Tomasz Organek.

Walcz – piosenka, którą napisaliśmy w pandemii, żeby się nie poddawać

Po przepięknym wprowadzeniu i wykonaniu piosenki w hołdzie Eugeniuszowi Lokajskiemu, przyszedł czas na utwór Walcz” z albumu Na razie stoję, na razie patrzę. Na wstępie artysta podkreślił: jest to piosenka, którą napisaliśmy w pandemii, żeby się nie poddawać. Po jej wykonaniu Tomasz powiedział do zgromadzonych – Nie wiem czy się zorientowaliście, ale już minęła ponad godzina koncertu!

Dziś bardziej myślimy o miastach ukraińskich niż polskich

Kolejnym wzruszającym momentem było wykonanie piosenki Niemiłość”, której teledysk nagrywany był w Toruniu. Jak podkreślił Organek: piosenka jest o wraku miłości, takie przewrotne postawienie sprawy, bo tu miłości widzę bardzo dużo. Dziś bardziej myślimy o miastach ukraińskich, niż polskich. Dziś jest z nami Daria, pochodzi z Chersonia, z miasta, którego już właściwie nie ma, dlatego śpiewany razem tę piosenkę. Piosenka jest tez o wybaczeniu, dlatego tego życzę Ukrainie – powiedział wzruszony, po czym dodał – I tak zwyciężymy!

Hity na BIS

Owacje na stojąco sprawiły, że Zespół Ørganek na bis podarował swoim fanom dwie piosenki, które cieszą się niesamowitą popularnością: „Głupi ja” i „Mississippi w Ogniu”. W tym momencie cała publiczność poderwała się z krzeseł tańcząc wraz z zespołem i towarzyszącym mu chórem. Bez wątpienia koncert Zespołu Ørganek wraz z Chórem Politechniki Morskiej w Szczecinie na długo pozostanie w pamięci widzów. Nie tylko ze względu na niesamowite utwory, ale również dzięki wyjątkowej atmosferze stworzonej przez artystów.

Michalina Śrubkowska