Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

24 lutego, 2016

Archiwum

Złota Kareta Nowości dla Fernando Menisa

W sobotę 20 lutego, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, Fernando Menis odebrał Złotą Karetę, którą toruński dziennik Nowości nagrodził go za projekt wielofunkcyjnej sali koncertowej sali koncertowej na Jordankach.

– Cieszę się, że udało mi się stworzyć wyjątkowy budynek, który wyróżnia się na tle architektury Torunia, a jednocześnie koresponduje z jego historią. Chciałbym, aby stał się rozpoznawalny na arenie międzynarodowej również pod względem wyjątkowej akustyki – powiedział architekt sali dziennikowi „Nowości” – Zawsze podkreślam, że sala jest moim listem miłosnym do tego miasta, któremu poświęciłem wiele swojej życiowej energii.

Fernando Menis nie krył dumy i wzruszenia, gdy na scenie odbierał gratulacje od prezesa wydawnictwa Express Media dr. Tomasza Wojciekiewicza oraz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. Uroczystość uświetnił krótki koncert jazzowy w wykonaniu zespołu Szczerbate Zajączki Trio.

W trakcie sobotniego wydarzenia na Sali obecni byli także m.in. wybitny hiszpański dyrygent Victor Pablo Perez oraz Kristin Feireiss, członkini jury jednego z najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych na świecie Pritzker Architecture Prize, która jest również dyrektorem International Architecture Forum Aedes Berlin. Kristina Feireiss nie kryła zachwytu nad toruńskim projektem Fernando Menisa

– Jestem pod ogromnym wrażeniem. Uważam, że powstanie tej sali sprawiło, że miasto zyskało nowy symbol, który będzie przyciągał ludzi tak samo jak Muzeum Guggenheima w Bilbao Moją szczególną uwagę zwróciło zastosowanie pikado. To bardzo innowacyjny pomysł, który pokazuje, że architektura wciąż się rozwija. I w niezwykły sposób ociepla akustykę sali.

 

Autorem zdjęć jest Wiesław Ochotny (All in White Photography)

zlota kareta

 

kareta 2

 

kareta 4

 

kareta 5

 

kareta 7