Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

25 czerwca, 2018

Archiwum

Zmartwychwstanie na inaugurację Festiwalu

Za nami inauguracja 22. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura! W piątkowy wieczór na toruńskich Jordankach odbył się koncert prezydencki – 40. rocznica współpracy miast partnerskich Torunia i Getyngi.
Festiwal, którego ideą jest organizacja koncertów we wspaniałych wnętrzach Torunia potrwa całe lato, a złożą się na niego 23 wydarzenia (w tym: projekcje filmowe i zwiedzanie zabytków) z czego aż 5 odbędzie się na toruńskich Jordankach.
Otwarcie festiwalu podczas którego serdeczności i jubileuszowe upomminki na dowód partnerskiej współpracy wymienili: prezydent miasta Torunia oraz nadburmistrz Getyngi, było dla licznie zgromadzonej publiczności okazją wysłuchania efektów współpracy symfoników z obu miast w II Symfonii c-moll pt. „Zmartwychwstanie” Gustava Mahlera, uważanego przez krytykę za jednego z najwybitniejszych symfoników w historii muzyki.
Okazją tymbardziej wyjątkowa, że symfonia ta wykonywana jest stosunkowo rzadko ze względu na ogromny aparat wykonawczy, który rzeczywiście imponuje. Ponad 200 wykonawców w tym dwa chóry mieszane wypełniło po brzegi scenę Sali Koncertowej na Jordankach.
„Zmartchwychwstanie to symfonia wielka dosłownie i w przenośni.” Podzielona na 5 części opowiada o losie, życiu, szukaniu sensu. W formie i treści zawiera przesłanie teologiczne, które uwydatnia jej kontrastowa konstrukcja.
Po pierwszej części pełnej symboliki śmierci następuje sielankowe Andante utrzymane w rytmie walca, które przywołuje beztroskie chwile – uciekając od egzystencjalnych pytań, do których jednak powracamy w Scherzu. Dwie ostatnie części utworu pozostawiają jednak publiczność z nadzieją. Oto dokonuje się cud Zmartwychwstania!
Koncert, do którego – jak zapewnia dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Marek Czekała – przygotowania trwały od ponad roku zakończył się w zatem w atmosferze triumfu, wzniosłości i majestatu. Brzmieniowy przepych: dramatyczna narracja muzyczna i bogactwo faktury zaprezentowane przez symfoników stanowią chyba najlepsze świadectwo sukcesu współpracy miast partnerskich świętujących w piątkowy wieczór na toruńskich Jordankach swój czterdziesty już jubileusz.

Agata Burdajewicz