14 października, 2019
5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego organizowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną dobiegł końca. To były blisko dwa tygodnie pełne muzycznych wrażeń i wzruszeń.
W dniach 1-13 października w Toruniu odbywał się 5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przygotowania do tego wydarzenia zajęły blisko trzy lata. W czasie trwania festiwalu w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki miały miejsce koncerty wirtuozów z całego świata. Na scenie wystąpił m.in. Ilya Kaler, wybitny muzyk, który jako jedyny skrzypek zdobył złoty medal w trzech najważniejszych konkursach – Konkursie im. Czajkowskiego w Moskwie, Konkursie im. Sibeliusa w Helsinkach oraz Konkursie im. Paganiniego w Genui. Był on także przewodniczącym jury 5. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego, w którym znaleźli się również prof. Konstanty Andrzej Kulka, prof. Boris Kuschnir, prof. Itzhak Rashkovsky, dr Jakub Jakowicz oraz dr Mariusz Smolij.
Program festiwalu był bardzo bogaty. Oprócz recitali, koncertów i pokazów filmowych chętni mogli uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach lutniczych, podczas których Andrzej Nogaj oraz Norbert Kijanka opowiadali o historii skrzypiec. Goście przedstawili także sylwetki najbardziej znanych lutników. Okazuje się, że w Polsce ta gałąź rzemiosła prężnie się rozwijała, a rodzimi artyści tworzyli skrzypce dla takich muzyków jak Paganini czy Wieniawski. Uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się również, z czego wykonane są instrumenty smyczkowe oraz w jaki sposób powstają.
Jednym z najbardziej emocjonujących elementów 5. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego były zmagania 22 młodych skrzypków z 13 krajów. Konkurs podzielono na trzy etapy. Zwycięzców ostatniego z nich poznaliśmy w sobotę, późnym wieczorem, natomiast oficjalne wręczenie nagród nastąpiło podczas finałowego koncertu, w niedzielę, 13 października. I nagrodę, w wysokości 20 000 euro oraz statuetkę Astrolabium Mikołaja Kopernika otrzymał Elias David Moncado z Niemiec. Drugie miejsce w konkursie zajął Polak, Robert Łaguniak. Do niego trafił czek w wysokości 15 000 euro. Z kolei laureatką III miejsca została Yumiko Yumiba. Japonka otrzymała nagrodę w wysokości 10 000 euro. Przyznano również trzy równorzędne wyróżnienia w wysokości 2000 euro. Powędrowały one do Eimi Wakui z Japonii, Mao Konishi z Japonii oraz Mayi Levy z Belgii.
W niedzielnej uroczystości, która była na żywo tłumaczona na język angielski, uczestniczyło wielu ważnych gości. Podczas gali, oprócz nagród konkursowych, wręczono również nagrody pozaregulaminowe, a było ich aż 26! Wśród nich koncerty z orkiestrami z całego świata, recitale oraz nagrody rzeczowe.
Laureatów I, II oraz III miejsca mogliśmy usłyszeć podczas Koncertu finałowego. Jednak nie były to jedyne występy tego wieczoru. Na scenie pojawił się również Adam Siebers, który w towarzystwie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Mariusza Smolija wykonał „Esej na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową”. To utwór współczesny autorstwa Pawła Riessa, nagrodzony w konkursie kompozytorskim w 2016 roku. Warto wspomnieć, że była to jego toruńska prapremiera.
Toruń to miasto kultury wysokiej – obecnie nikt nie ma co do tego wątpliwości. Mamy nadzieję, że muzycy będą miło wspominać czas spędzony w Grodzie Kopernika. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.
Sara Watrak