Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

[ONLINE] Koncert świąteczny. Dziadek do orzechów

25 grudnia

17:00

| Sala Koncertowa

dodaj do swojego kalendarza

Koncert świąteczny. Dziadek do orzechów

Koncert online.

 


Zgodnie z wytycznymi Prezesa Rady Ministrów wydarzenie nie może odbyć się z udziałem publiczności.

Zapraszamy na koncert w formule online, który będzie transmitowany
25 grudnia o godz. 17:00 na kanale YouTube Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Nagranie będzie dostępne do 28.12.2020 roku do godz. 10:00.


Wystąpią:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis (Litwa) – dyrygent
Karolina Smolarek-Szynal – prowadzenie

W programie:
Sviridov – The Snow Storm – cz. 1 – Troyka
Czajkowski – Suita z baletu Dziadek do orzechów op. 71a
Czajkowski – Pas de deux z baletu Dziadek do orzechów op. 71


Repertuar koncertu świątecznego wypełniły dzieła, które bezsprzecznie kojarzą się z zimowo-świąteczną aurą. Koncert rozpocznie pierwsza część z suity The Snow Storm – rosyjskiego kompozytora neoromantycznego Gieorgija Sviridova. Dzieło jest ilustracją muzyczną do opowiadania Aleksandra Puszkina Zamieć, a jego pierwsza część Troyka to nazwa popularnego w Rosji, zwłaszcza przy saniach, trójkonnego zaprzęgu. Z pewnością słuchając ten części można sobie wyobrazić sanie, które rytmicznie jadą, pokonując kolejne zaśnieżone drogi i podziwiając piękne zimowe krajobrazy.

W świat baśni i magii z pewnością przeniesie nas muzyka z baletu Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego. Ten również zainspirowany dziełem literackim Ernesta Teodora Aleksandra Hoffmanna o tym samym, balet, nie schodzi z afiszy oper i teatrów muzycznych od końca XIX wieku. Jeśli bywa wystawiany przynosi aż 40% wszystkich rocznych dochodów! Piotr Czajkowski jeszcze przed prawykonaniem scenicznym zdecydował się sporządzić z muzyki do baletu ponad 20-minutową orkiestrową suitę, która natychmiast znalazła grono zachwyconych słuchaczy. Całość rozpoczyna dystyngowana Uwertura, dalej usłyszymy sześć Tańców – Marsz, Taniec Cukrowej Wróżki (z jednym z pierwszych przykładów wykorzystania czelesty w muzyce symfonicznej), żywiołowy Trepak (Taniec rosyjski), Taniec arabski, Taniec chiński i Taniec pastuszków. Finałową częścią jest jeden najpiękniejszych walców w dziejach muzyki,  porywający, pełen lekkich brzmień hafryWalc kwiatów.  Na zakończenie koncertu słynne i niezwykle wzruszające Pas de deux, również z tego baletu, które chociaż nie zostało włączone do suity, bardzo często bywa wraz z nią wykonywane.

Zapraszamy do przeniesienia się w świat magii i baśni, za sprawą muzyki wykonywanej przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną pod dyrekcją Dainiusa Pavilionisa przygotowanej specjalnie na ten wyjątkowy świąteczny dzień.

Organizator:

Kontakt z organizatorem:

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Al. Solidarności 1-3

87-100 Toruń

56 622 88 05

www.tos.art.pl

Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.