Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

13 września, 2023

Aktualności

Finałowa część Światowego Kongresu Kopernikańskiego rozpoczęta

Toruń, Kraków, Olsztyn i… znów Toruń – tegoroczny Światowy Kongres Kopernikański, zorganizowany z okazji 550. rocznicy urodzin wybitnego astronoma, 12 września wrócił do naszego miasta, by dopełnić rozważania uczonych o wpływie Kopernika na rozwój nauki, kultury i sztuki. W CKK Jordanki odbyły się wykłady inaugurujące oraz wyjątkowy koncert.

Podczas uroczystego otwarcia ostatniej części toruńskiej Światowego Kongresu Kopernikańskiego obecni byli przedstawiciele władz miasta, członkowie środowisk akademickich oraz uczeni i sympatycy nauki z całego świata. Głos zabrali m.in. JM rektor prof. dr hab. Andrzej Sokala, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski oraz prezydent miasta Torunia Michał Zaleski.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że myśl Kopernika była inspirująca dla różnych gałęzi nauki, dlatego Kongres – z licznymi sekcjami tematycznymi i wydarzeniami towarzyszącymi – jest idealną okazją na zgłębianie genialnej twórczości polskiego astronoma.

Po oficjalnym rozpoczęciu obrad Kongresu przyszedł czas na sesję plenarną, podczas której wysłuchaliśmy dwóch wykładów wybitnych przedstawicieli świata naukowego. Pierwszym z nich był ks. prof. Michał Heller, kosmolog, filozof, teolog i popularyzator nauki, który wygłosił przemówienie pt. Kopernik jako relatywista, zestawiając dokonania toruńskiego astronoma m.in. z teorią względności Einsteina.

Kolejny wykład został wygłoszony przez prof. Andrzeja Udalskiego, dyrektora Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, który przedstawił wystąpienie pt. Astronomia polska w ostatnich dekadach. W tej części sesji plenarnej mogliśmy więc poznać niezwykłe dokonania polskich uczonych, które realnie wpływają na współczesne postrzeganie wszechświata. „Gdyby Kopernik żył, to byłby dumny z wyników polskich astronomów” – zakończył wykład prof. Udalski.

Ostatnia część wtorkowego wydarzenia była uroczystym akcentem muzycznym. Na scenie pojawił się bowiem zespół Ars Cantus, który wykonuje muzykę dawną, inspirując się przede wszystkim średniowieczem aż do wczesnego baroku. Wysłuchaliśmy kompozycji Piotra z Grudziądza, który w swoich czasach był popularnym i utalentowanym kompozytorem muzyki sakralnej. Najprawdopodobniej tych samych utworów słuchał, a może i nawet wykonywał sam Mikołaj Kopernik.
Ostatnia część Światowego Kongresu Kopernikańskiego potrwa do 16 września. Podczas najbliższych dni przewidziano jeszcze panele dyskusyjne, obrady, debaty, wykłady i koncerty. Wszystko na cześć niezwykłej postaci toruńskiego astronoma.

Eliza Cichocka

Zobacz także

26.10 19:00 | Sala Koncertowa

Riverside ID.ENTITY TOUR 2023 – dodatkowe bilety

Inne artykuły

5 maja, 2023

Jordanki ze słoneczną energią