Fernando Menis jest profesorem Uniwersytetu Europejskiego na Wyspach Kanaryjskich oraz przewodniczącym Laboratorium Innowacji w Architekturze i Designie na rodzimej Teneryfie. Po ukończeniu studiów architektonicznych w Barcelonie najpierw wspólnie z dwójką partnerów założył „Artengo-Menis-Pastrana”, a od 2004 roku rozpoczął własną działalność pod szyldem „Menis Arquitectos”. Pracuje z młodym i międzynarodowym zespołem architektów, w którym są także Polacy. Za swoje prace był wielokrotnie nagradzany. Szczegółowe informacje na jego stronie: www.menis.es
„Nie interesują nas projekty masowe, seryjne. Nasze budynki są niepowtarzalne, jak każde skrzypce wychodzące spod dłuta lutnika” – mówił Hiszpan w jednym z wywiadów.
Hołduje surowym architektonicznym formom nawiązujących do kształtów natury. Najczęściej wykorzystuje drewno, kamień i beton, zestawiając ich kolory i faktury oraz wydobywając walory ich struktury grą światła i cienia. Podobnie będzie z toruńską salą, która jest pierwszym obiektem zaprojektowanym przez tego architekta w Polsce. „Będzie czymś w rodzaju mojego listu miłosnego do lokalnej społeczności” – mówił mediom.
Jordanki to kolejny wielofunkcyjny obiekt, który narodził się w pracowni „Menis Arquitectos”. Wcześniej firma stworzyła także projekt m.in. słynnego Centrum Artystyczno-Kongresowego „Magma” na Teneryfie, Audytorium w Los Llanos na wyspie La Palma oraz Centrum Kongresowego w Morro Jable na Fuerteventurze. Zapoznanie się z ich koncepcjami pozwala zrozumieć sposób myślenia hiszpańskiego architekta przy tworzeniu toruńskiej sali. Każdy z jego obiektów posiada bowiem swój unikalny charakter pozwalający traktować go jako architektoniczne dzieło sztuki.
„Menis Arquitectos” na swoim koncie ma również tak oryginalne projekty jak chociażby nietypowy basen stworzony na berlińskiej Szprewie, stadion lekkoatletyczny i kościół św. Zbawiciela na Teneryfie, czy Agora Garden Tower w Tajpej. W swojej dotychczasowej karierze realizował architektoniczne przedsięwzięcie w Hiszpanii, Portugalii, na Tajwanie, w Niemczech, a przede wszystkim na Teneryfie, gdzie mieszka w zaprojektowanym przez siebie kilkupiętrowym domu obłożonym drewnem. Pracownia „Menis Arquitectos” wzięła również udział w konkursie na budynek warszawskiej Sinfonia Varsovia.
Warto wspomnieć, że stworzony przez Fernando Menisa projekt sali na Jordankach jesienią 2010 roku otrzymał nagrodę na Festiwalu Architektury Światowej (WAF) w Barcelonie jako najlepszy kulturalny projekt przyszłości. Oprócz tego prezentowano go kilkakrotnie na arenie międzynarodowej. W 2012 roku na 13. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, które jest najważniejszym cyklicznym przeglądem współczesnej architektury, a także podczas Międzynarodowego Kongresu „Asocret” w Kolumbii. Wszędzie budził uznanie. Poza stworzeniem projektu sali Fernando Menis pełni przy jego realizacji również nadzór autorski.
Więcej o Fernando Menisie w języku angielskim
Fot. Jamie Chinarro
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007 - 2013 oraz ze środków Gminy Miasta Toruń