Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

19 lutego, 2024

Aktualności

Zespół Ørganek świętował dekadę działalności projektem MTV Unplugged

W czwartek, 15 lutego 2024 roku, w CKK Jordanki wystąpił zespół Ørganek. Artyści zaprezentowali znane utwory w nowych aranżacjach z albumu „ Ørganek MTV Unplugged”, którego premiera odbyła się  26 stycznia br. W Toruniu usłyszeliśmy takie hity jak: „Kate Moss”, „Niemiłość, „Walcz” czy „Samoloty”.

Projekty MTV Unplugged od ponad 30 lat urozmaicają muzyczną scenę. Pozwalają artystom zaprezentować się z nowej, nieznanej dotąd strony podczas wykonywania utworów „bez prądu”. W nagraniach serii brały udział gwiazdy światowego formatu i polskiej sceny muzycznej. Teraz do tego grona dołączył zespół Ørganek. I jak zaznaczył Tomasz Organek w toruńskim CKK Jordanki – To jest dla nas niesamowita możliwość świętowania dziesięciolecia zespołu.

MTV Unplugged na dziesięciolecie

Zespół Ørganek od dekady raczy nas swoją twórczością. Na dorobek artystyczny grupy składają się single, cztery albumy studyjne: „Głupi”, „Czarna Madonna”, „Ocali nas miłość”, „Na razie stoję, na razie patrzę” oraz najnowszy, jubileuszowy album koncertowy „MTV Unplugged”. Materiał zarejestrowano 17 października 2023 roku podczas koncertu w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej w Warszawie. Premiera płyty odbyła się 26 stycznia 2024 roku, a promowały ją single „Ultimo” oraz „Walcz”.

Trasa koncertowa „Ørganek MTV Unplugged” wystartowała na początku stycznia br. Polskę grupa przemierzy podczas czteromiesięcznej trasy. Toruń to też czwarte miasto, po Wrocławiu, Łodzi i Warszawie, w którym zespół Adama Staszewskiego, Roberta Markiewicza, Tomasza Lewandowskiego i Tomasza Organka zagrał „bez prądu”. Grupa wystąpiła w znakomitym towarzystwie sekcji dętej tworzonej przez: Tomasza Orłowskiego (trąbka, flugelhorn), Szymona Łukowskiego (flety, klarnet, saksofony, dzwonki), Macieja Kocińskiego  (saksofony, klarnety) oraz Bartłomieja Halickiego (puzony). Do udziału w projekcie zaproszono również niezwykłych gości.

Nowe aranżacje znanych utworów, w których rock łączy się z elementami cygańskiego jazzu rodem z międzywojennego Paryża, a muzyka literacka z kabaretem podkreślona została oryginalną scenografią.

Publiczność doceniła

Tomasz Organek rozpoczął koncert słowami: – Dobry wieczór w Toruniu. Może ja się przedstawię. Po czym usłyszeliśmy takty przeboju „Ki Czort” z albumu „Czarna Madonna” rozpoczynającego się słowami: „Witajcie, panowie oraz piękne panie. Ludzie na mieście mówią na mnie Organek […]”.

Następnie wybrzmiał utwór „Kate Moss” z albumu „Głupi”, po którym Tomasz Organek podziękował publiczności za przybycie na jubileusz dziesięciolecia zespołu. Publiczność nie pozostała dłużna nagradzając artystów gromkimi brawami, które wielokrotnie można było usłyszeć tego wieczoru. Tomasz Organek zaznaczył, że muzycy mają za sobą wspólną, ponad dwudziestoletnią, muzyczną drogę, której źródła sięgają formacji Sofa.  

Następnie usłyszeliśmy „Ultimo” promujące album „Ørganek MTV Unplugged” oraz metaforyczną kompozycję „Pogo”, o której Tomasz Organek powiedział ze sceny: „To o Polsce.”, apelując po utworze o wzajemny szacunek. Nostalgiczny nastrój zmieniła piękna aranżacja napawającej nadzieją  „Wiosny”, nagrodzonej zresztą w trakcie gromkimi brawami publiczności.

Czwartkowego wieczoru usłyszeliśmy również „Fotografa Broka” oraz utwór „Lili i Pałąk” z albumu „Ocali nas miłość” stworzonego przez zespół z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Tomasz Organek przybliżył publiczności historię jednego z najsłynniejszych powstańczych fotoreporterów – Eugeniusza Lokajskiego „Broka”.

Wyjątkowi goście

Na zaproszenie zespołu na scenie w CKK Jordanki wystąpili gościnnie: Adam Nowak – lider zespołu Raz, Dwa Trzy, który zaśpiewał „Jutro możemy być szczęśliwi” oraz znany toruńskiej publiczności wokalista i kontrabasista – Tomasz Krzemiński w utworze „Odchodząc” z repertuaru Republiki. Muzykom w trakcie bisowego i znanego z filmu „IO” numeru „La Canzone del Ciuccio” towarzyszył na akordeonie Maciej Kubiczek.

Koncert – oprócz długiej owacji na strojąco i wspólnego zdjęcia na pamiątkę jubileuszu – zakończył się pięknymi taktami „Hej Jude” z repertuaru The Beatles.

Karolina Wojciechowska

Zobacz także

30.04 19:00 | Sala Koncertowa

URSZULA DUDZIAK & RODZIEWICZ QUARTET | Międzynarodowy Dzień Jazzu