Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

19 stycznia, 2020

Aktualności

Tak świętowano powrót Torunia do wolnej Polski

Równo 100 lat temu Toruń powrócił do wolnej Polski. Z tej okazji w naszym mieście odbywały się różne wydarzenia. W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbył się Bal Stulecia. Uczestniczyło w nim blisko 550 osób.

Już przed wejściem głównym, gdzie rozłożono czerwony dywan, zaproszeni goście mogli poczuć podniosłą atmosferę uroczystości. Na budynku wyświetlano mapping o dziejach Torunia. Pan Prezydent Michał Zaleski wraz z małżonką witali przybyłych we foyer CKK Jordanki.

Warto wspomnieć, że specjalnie na okoliczność balu sale obiektu zostały połączone i przystrojone czerwono-białymi dekoracjami. O część kulinarną uroczystości zadbał Hotel Filmar.

Jednym z pierwszych elementów balu była prezentacja spotu przedstawiającego najważniejsze punkty z historii Torunia. Nie każdy wie, że w naszym mieście gościły tak ważne osobistości jak gen. Józef Haller, prezydent Ignacy Mościcki czy marszałek Józef Piłsudski. Dzięki spotowi zgromadzeni goście mogli przekonać się, jak szybko i prężnie rozwinął się Toruń na przestrzeni ostatnich lat. Tuż po prezentacji zespół taneczny wykonał poloneza przy akompaniamencie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

W końcu przyszedł czas na oficjalne powitania. Na balu byli obecni posłowie, senatorowie, samorządowcy, konsulowie, a także przedstawiciele zdrowia, kultury i gospodarki. Po krótkich przemowach bal uroczyście otwarli Prezydent Michał Zaleski wraz z małżonką oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki z małżonką.

Niewątpliwie jednym z najistotniejszych punktów balu było wręczenie statuetek i dyplomów laureatom Plebiscytu na „Współczesnego Torunianina”. Otrzymały je osoby zasłużone dla miasta. W kategorii Kultura nagrodę odebrała graficzka i malarka Krystyna Szalewska-Gałdyńska. Z kolei w kategorii Nauka zwyciężył prof. Jan Tajchman – architekt i konserwator. Koszykarz i olimpijczyk Andrzej Olszewski został laureatem w kategorii Sport, natomiast w dziedzinie Gospodarki nagrodę odebrał Jarosław Józefowicz, wieloletni Prezes Zarządu TZMO SA. Laury przyznano także w kategorii Oświata. Zwyciężył w niej Alojzy Lech Kowalski, ceniony pedagog i były dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 24. Ostatnią kategorią, w jakiej wręczono nagrody, było Zdrowie. Tytuł „Współczesnego Torunianina” w tej dziedzinie otrzymał Bohdan Dowbor, wybitny lekarz. To jednak nie koniec nagród. 18 stycznia w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wręczono także medale 100-lecia zaprojektowane przez znanego grafika, prawnuka gen. Skrzyńskiego. Wyróżniono aż dwanaście osób zasłużonych dla Torunia.

Po uroczystym wręczeniu nagród na scenie pojawił się zespół Młody Toruń. Tym razem tancerze wykonali efektowne karo mazurowe, które jeszcze 100 lat temu było stałym elementem licznych balów.

W końcu na parkiet wyszli goście, by bawić się najpierw przy akompaniamencie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, a następnie zespołu ConCuband. Grupa zagrała m.in. „Ach, jak przyjemnie”, „Ada to nie wypada” czy „Już taki jestem zimny drań”. O współczesne hity zadbał DJ Jacek Popowski.

Przed północą przeprowadzono licytacje, z których dochód zostanie w całości przekazany na Fundację Generał Elżbiety Zawackiej. Wśród przedmiotów znalazły m.in. się obrazy Współczesnej Torunianki 100-lecia Krystyny Szalewskiej–Gałdyńskiej, Atlas Nieba Jana Heweliusza czy Millenijne Złote Serduszko WOŚP. Za największą kwotę kupiono obraz „Matka Boża z Dzieciątkiem Umilenie”. Jego autorką jest Krystyna Szalewska-Gałdyńska. W sumie z licytacji zebrano ponad 40 tys. złotych. Oprócz tego każdy z gości mógł wziąć udział w loterii, w której do wygrania były upominki od sponsorów.

Bal ten stanowił nawiązanie do czterodniowego świętowania powrotu Torunia do wolnej Polski, 100 lat temu. Wówczas bawiono się w Sali Wielkiej Dworu Artusa. Tym razem uroczystość odbyła się w CKK Jordanki, a goście nie tańczyli przez cztery dni, jednak wspaniała zabawa trwała aż do białego rana.

Sara Watrak

Zobacz także

4.04 20:00 | Sala Koncertowa

Anita Lipnicka Intymnie [PRZENIESIONY]

21.08 19:00 | Sala Koncertowa

Goran Bregović [ODWOŁANY]