Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

20 lutego, 2020

Aktualności

Wybitni badacze nagrodzeni podczas pierwszej Gali Nauki Polskiej

W środowy wieczór, 19 lutego 2020r. odbyła się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki pierwsza, historyczna Gala Nauki Polskiej.  To data nieprzypadkowa, tego dnia przypada bowiem 547. rocznica urodzin wielkiego toruńskiego uczonego – Mikołaja Kopernika, a jednocześnie święto uniwersytetu nazwanego jego imieniem. Co więcej były to również obchody nowego, polskiego święta – Dnia Nauki Polskiej. Uroczysta Gala  poświęcona była współczesnym polskim badaczom i ich wybitnym naukowym dokonaniom.

Wśród zebranej publiczności nie zabrakło władz państwowych i przedstawicieli parlamentu RP; władz samorządowych reprezentowanych przez prezydenta Michała Zaleskiego i uniwersyteckich z Jego Magnificencją prof. dr hab. Andrzejem Tretynem, rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na czele. Głos zabrał Jarosław Gowin – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który pogratulował i docenił wyjątkowe osiągnięcia polskich naukowców.

Gala Nauki Polskiej była też okazją do wręczenia nagród Prezesa Rady Ministrów oraz Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Poznaliśmy laureatów w kilku kategoriach m.in. za rozprawę doktorską o wyjątkowych walorach naukowych, czy za osiągnięcia będące podstawą habilitacji. Minister przyznał natomiast odznaczenia za osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej, dydaktycznej, za najlepszą interdyscyplinarną publikację naukową, a także za całokształt dorobku. W tej kategorii laureatem okazał się toruński prof. dr hab. Bogusław Buszewski. Nagrodzeni zostali uczeni z niemal wszystkich polskich uniwersytetów i wielu specjalizacji.

Po części oficjalnej przyszedł czas na program artystyczny, w którym znalazło się niewątpliwie nietuzinkowe przedstawienie. Zaprezentowano bowiem multimedialne widowisko – Operę Matematyczną „Paradoksalny rozkład sfery” w reżyserii, zmarłego przed rokiem, wybitnego twórcy teatralnego Romana Kołakowskiego. Spektakl opowiada historię genialnych matematyków – głównego bohatera profesora Stefana Banacha, a także Hugo Steinhausa i innych utalentowanych uczonych związanych z Lwowem. Historie postaci splatają się z najważniejszymi wydarzeniami pierwszej połowy XX wieku, oddając atmosferę czasów, przekonania, stosunki społeczne.

Widowisko operowało nie tylko występami aktorów, na scenie Sali Koncertowej pojawił się ogromny ekran, na którym wyświetlano filmy – komentarze do poszczególnych scen. Dodatkowo epizodom towarzyszyła muzyka na żywo, która zdecydowanie korespondowała z  emocjami bohaterów. W spektaklu brało udział blisko 25 aktorów, którzy prezentowali również choreografie taneczne czy śpiew.

Po spektaklu wszyscy zebrani zostali zaproszeni do Sali Kameralnej na uroczystą kolację, podsumowującą pierwszą Galę Nauki Polskiej. Oprócz tego goście mieli okazję zobaczyć oryginalne, pierwsze wydanie dzieła Mikołaja Kopernika – „De revolutionibus orbium coelestium“, które było wystawione w foyer.

Wydarzenie z pewnością było ciekawym spotkaniem z nauką, a także okazją by docenić najwybitniejsze osiągnięcia w różnych dziedzinach. Wszystkim nagrodzonym należą się wyrazy uznania. Wydarzenie w CKK Jordanki zorganizowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika.

Eliza Cichocka

Zobacz także

5.03 19:00 | Sala Kameralna

Petros Klampanis & Shai Maestro. KONCERT ODWOŁANY

4.04 20:00 | Sala Koncertowa

Anita Lipnicka Intymnie [PRZENIESIONY]